Shoqėria sekrete e Masonėve nė Shqipėri?

Shko poshtė

AlbanianMP3 Shoqėria sekrete e Masonėve nė Shqipėri?

Mesazh nga Vini DJ prej Tue Mar 06, 2007 10:58 am

Simbolet dhe ritualet misterioze tė Masonėve, urdhrit ezoterik qė pėrshkruhet edhe nė "Kodin Da Vinēi", pėrgatiten tė sillen edhe nė Shqipėri nga "Grand Orient de France", njė nga degėt tradicionale tė kėtij urdhri qė e ka patur gjithnjė kundėr Kishėn Katolike. Lajmėtar pėr rekrutimin e shqiptarėve nė kėtėshoqėri "sekrete" ku kanė bėrė pjesė edhe shumė emra tė mėdhenj nė shekuj, ka qenė sekretari i marrėdhėnieve me jashtė tė "Grand Orient" tė Francės i cili ka pohuar se pas njė viti edhe nė Shqipėri do tė formohet njė grup masonėsh ose siē i quan Rui Lopes, "vėllazėri kombėtare". Duket se kjo ėshtė pjesė e njė misioni tė ri tė shoqėrisė 300 vjeēare franceze, qė daton nė vitet e errėta tė mesjetės, pėr tė mbjellė bėrthama tė reja nė vendet e lindjes tė Evropės ku komunizmi nuk i ka pranuar kurrė masonėt ose adhuruesit e simboleve tė ndėrtimit.
Ndėrsa pėrjeton aktualisht njė krizė identiteti dhe nuk numėron mė shumė anėtarė se 2 milionė nė tė gjithė botėn vitet e fundit, pėrkundrejt 7 milionė tė tillėve nė vitet 1950, shoqėria franceze ėshtė njė prej atyre qė i kanė rezistuar kėsaj tendence degradimi ashtu si edhe Belgjika ku kėto shoqėri mbeten ende solide, ndryshe nga ē'ndodh me masonerinė anglo-amerikane qė ka humbur gjysmėn e anėtarėve tė vet. Dega liberale e franc-maēonnerie-sė ėshtė ajo qė dominon nė Evropė ashtu si edhe nė vendet e Amerikės Latine.

Shoqėria masonike

Shoqėria e masonėve e pėrshkruan veten si njė Urdhėr qė pėrhap mėsime ezoterike jo dogmatike dhe progresive me ndihmėn e simboleve dhe ritualeve. Ajo i inkurajon anėtarėt e vet drejt progresit tė Njerėzimit. Bamirėsia ėshtė njė nga filzofitė e tyre ashtu si edhe puna pėr pėrmirėsimin shpirtėror dhe moral. Shpesh e pėrshkruar si njė sistem i veēantė moral i ilustruar nga simbole, ajo e prezanton veten si njė shoqėri vėllazėrore me njė metodė tė veēantė qė u lejon anėtarėve tė zhvillojnė aftėsitė e dėgjimit, tė hreflektimit dhe tė dialogut nė mėnyrė qė ata vetė t'i pėrcjellin kėto vlera tek tė tjerėt. E shfaqur nė 1717 nė Londėr, shoqėria "Franc-Maēonnerie" ėshtė strukturuar me kalimin e shekujve rreth njė sėrė ritesh dhe traditash gjė qė ka ēuar nė krijimin e njė sėrė bindjesh.

Si tė bėhesh mason?

Pėrgjigjia e parė qė tė jepet nė adresėn nė internet tė shoqėrisė franceze pėr t'u bėrė mason ėshtė tė duash. Pėrgjithėsisht njė mason shėrben si ndėrmjetės pėr tė rekrutuar anėtarė tė rinj. (Njė mason ka gjithnjė mundėsinė ta zbulojė veten, por ai e ka tė ndaluar tė zbulojė njė vėlla tė grupit) dhe kur e shikon tė volitshme e prezanton kandidaturėn e re pėrpara lozhės sė vet ose pėrpara njė lozhe tjetėr... Ka gjithashtu edhe njė formular aplikimi qė mund ta plotėsosh online, ndėrsa mund ta marrėsh kėtė vendin pasi ke dėgjuar njė emision 15 minutash tė dielėn nė mėngjes nė"France Culture", por kjo funksionon pėr francezėt sigurisht, ndėrsa anėtar i vėllazėrisė shqiptare mund tė bėhesh vetėm pas njė viti, kur dega e 'Grand Orient de France' tė ketė mbėrritur nė Shqipėri pėr tė themeluar shoqėrinė "sekrete" shqiptare tė masonėve.

Shoqėria e veglave tė ndėrtimit

"Grand Orient de France" ėshtė njė shoqėri qė ngėrthen dy parime tė cilat nė dukje janė kontradiktore: respekti pėr Traditėn e trashėguar nga themeluesit e Masonėrisė dhe kėrkimi i progresit pėr pėrmirėsimin e Njeriut dhe tė Shoqėrisė. Nė lozhet malonike pėrdoren irtuale dhe simbolie gjatė zhvillimit tė mbledhjeve pėr progresin personal tė masonėve nė gjirin e shoqėrisė. Mė tė njohurat nga kėto simbole janė tre pikat, vizorja trekėndore dhe kompasi. Domethėnia e tyre filozofike dhe morale mund tė kapet vetėm po tė depėrtosh nė thellėsi tė sekretit masonik. Kėrkimi i progresit ka qenė gjithnjė pėr masonėt e Grand Orient njė motorr hreflektimesh pėr veprimet e tyre dhe nė tė njėjtėn kohė ky parim bėn pjesė edhe nė traditėn e bindjes. "Ne jemi trashėgimtarė tė burrave dhe grave qė kanė pėrmirėsuar njerėzimin: Volteri, La Fayette, Garibaldi, Auguste Blanqui, Victor Schoelcher, emir Abd El-Kader, Louise Michel, Bakounine, Jean Zay, Félix Eboué, Pierre Brossolette dhe shumė tė tjerė janė disa nga anėtarėt e kėsaj shoqėrie sipas 'Grand Orient". Nė tė njėjtėn kohė kjo shoqėri e shpall veten si mbrojtėse vigjilente tė parimeve tė devizės sė Republikės Francee: "Liberté, Egalité, Fraternité" (Liri, Barazi, Vėllazėri). Ata e shpallin veten gjithashtu kundėr racizmit dhe armiqve tė demokracisė, janė pėr lirinė absolute tė koshiencės qė garantohet nga laiciteti i institucioneve.

Origjina legjendare

Edhe pse tė ashtuquajturat "llozha" tė masonėve janė shfaqur nė shekullin e XVII-tė, nė Écosse, origjina e tyre historike implikon edhe njė origjinė legjendare dhe simbolike mė tė lashtė. Masonėt e parė e lidhnin simbolikisht kėtė origjinė mitike me origjinėn e vetė masonėrisė (domethėnė me origjinėn e artit tė ndėrtimit). Nė njė shekull ku studimet paleontologjie nuk ekzistonin akoma, ishte e natyrshme pėr ata qė ta lidhnin origjinėn e saj me epokėn e Adamit (njeriu i parė sipas konceptit tė kohės) ose atė tė Noes (ndėrtimi i Harkut dhe fesė sė "parė") ose mė shpesh me atė tė ndėrtimit tė tempullit tė Salomonit nga arkitekti Hiram Abi.

Nė fund tė shekullit tė XVI-tė, dorėshkrimi i Régius e vendoste nė mėnyrė emblematike shoqėrine e Masonėve nėn emrin e Euklidit dhe tė Pitagorėt, baballarėt e gjeometrisė dhe nėn mbrojtjen e mbretit Athelstan tė Anglisė. Tė tjera dorėshkrime qė lidhen me shoqėrinė e masonėve, si dorėshkrimet e Halliėell (c. 1390), le Cooke (c. 1400), statujat e Ratisbonne (1498), statujat e Schaė (1598), York (1370), Absolion (1668), Sloane (1700) paraqesin aspekte tė ngjashme.

Nė fund tė shekullit tė XVIII, me rizbulimin e Egjiptit antik nga perėndimorėt, natyrshėm kėto rituale malonike e zhvendosėn origjinėn simbolike nė epokėn e ndėrtimit tė piramidave. Nė mesin e shekullit XIX tė romanticizmit, me rastin e rizbulimit tė trashėgimisė sė Mesjetės, miti masonik pėrforcoi gjithaq natyrshėm hreferencat me ndėrtimin e katedraleve. Pas gjithė kėtyre modifikimeve tė dukshme simbolike, ajo qė bie nė sy ėshtė se shoqėria e ka zhvendosur gjithnjė simbolikėn e saj drejt atyre qė sollėn progres gjatė gjithė historisė nė histori, artin e ndėrtimit dhe vlerave qė ata shpallin.

Antimasonizmi, frikė nga misteri dhe sekreti

Antimasonizmi ka lindur e ushqyer nga frika prej sekretit, misterit dhe "shoqėrive sekrete". Ky qėndrim lidhet edhe me kundėrshtimin e ideve progresiste dhe liberale tė dala nga shekulli i Lymierėve, koha gjatė tė cilės shumė filozofė tė njohur janė bėrė anėtarė tė masonėrisė. Antimasonizmi konsiderohet njė doktrinė qė zhvillohet nė disa mjedise katolike dhe tek kundėr-revolucionarėt.

Masonėt e famshėm

Mendohet qė masonėt e famshėm kanė qenė tė shumtė dhe nė rend alfabetik nis me Aldrin (qė vuri kėmbėn nė hėnė nė 21 korrik 1969), por nė kėtė listė figurojnė edhe emra tė mėdhenj si filozofi i madh i tė drejtės Jean-Baptiste Baudin qė ėshtė bėrė anėtar i shoqėrisė nė 1842, Pierre Brossolette. Por edhe Mozarti radhitet ndėr masonėt, pasi ėshtė pritur nė lozhen e bamirėsisė nė Vjenė nė 1784 dhe mendohet se edhe Donatien Alphonse, markezi iSade (1740-1814) ka qenė mason, por ka njė debat pėr kėtė. Por nuk ka asnjė dyshim pėr anėtarėsinė e Hugo Pratt, autor filmash vizatimorė nė masoneri. Ndėr politikanėt figuron edhe Paul Ramadier (1888-1961) qė nuk e ndali kurrė aktivitetin masonik. Ai ka qenė president i parė i parlamentit tė Republikės sė gjashtė. "Ne jemi trashėgimtarė tė burrave dhe grave qė kanė pėrmirėsuar njerėzimin: Volteri, La Fayette, Garibaldi, Auguste Blanqui, Victor Schoelcher, emir Abd El-Kader, Louise Michel, Bakounine, Jean Zay, Félix Eboué, Pierre Brossolette dhe shumė tė tjerė janė disa nga anėtarėt e kėsaj shoqėrie sipas 'Grand Orient".

Ezoterizmi
Sekretė apo diskretė?

Edhe pse nuk propozon njė doktrinė krejtėsisht tė fshehtė, kjo shoqėri konsiderohet shpeh si ezoterik nė praktikėn e saj dhe nė disa aspekte tė cilat nuk tregohen pėr publikun. Ka disa arsye me tė cilat justifikohet mbajtja fshehur e kėtyre sekreteve: Kėshtu pėr shembull zotėrimi i praktikave tė mbajtura sekrete si zotėrimi i disa gjesteve shėrben si mėnyrė pėr t'u njohur brenda rrethit tė masonėve. Masoneria pėrdor pėr tė eksploruar problemet etike njė sistem shkallėzimi qė nuk mund tė konceptohet veēse me anė tė njė zbulimi progresiv. Ajo ėshtė zhvilluar nė njė moment kur kujtime te luftės sė feve he persekutimeve fetare ishin shumė tė pranishme dhe kur ia vlente mė mirė tė fshiheshe sesa tė flisje lirshėm pėr tema tė ndjeshme. Disa mendojnė megjithatė qė nuk ka mbetur mė asnjė sekret pėr tu zbuluar nė shoqėriėn e masonėve, sepse praktikat e tyre janė publikuar tashmė prej kohėsh. Sot masonėt pėrbėjnė mė shumė shoqėri diskrete sesa sekrete. Ēdo mason ėshėt i lirė ta zbulojė veten, por jo njė mason tjetėr ama.

Skandalet
Kritikat dhe kundėrshtarėt

Ka shumė teori komplotesh brenda shoqėrisė sė masonėve dhe disa mendojnė se masoneria ėshtė vetėm njė rrjet i madh social i ndėrtuar pėr interesin e anėtarėve tė vet. Ka edhe disa praktika tė dyshimta qė kanė implikuar masonėt si pėr shembulll ēėshtja e tenxhereve e fillimit tė shekullit XX dhe nė 1980 ēėshtja e Roberto Calvi i ashtuquajtur bankieri i Zotit qė drejtonte "Banco Ambrosiano" qė ishte njė nga dėshtimet mė tė njohura.

"Relativizojnė fenė"
Kisha katolike, kundėr masonėve

Edhe pse masonėt janė pranuar nga shumė rryma fetare, si protestantėt konservatorė dhe myslimanėt radikalė, kundėrshtia kryesore ėshtė e vjetėr dhe lidhet me Kishėn Katolike qė e konsideron masonėrinė si njė pėrhapje tė relativizmit nė fushėn fetare, domethėnė idenė se asnjė fe nuk ėshtė superiore ndaj tė tjerave. Dėnimi i parė i masonėrisė nga Kisha Katolike nis nė 1738 me papa Klementin XII dhe vijoi me disa nga pasuesit e tij si papa Léone XIII, etj. Nė 1917 Kisha katolike e dėnonte nė mėnyrė tė hapur pėrkatėsinė nė lozhet malonike, por me ndryshimet e bėra nė 1983 masonėt nuk figurojnė mes shoqėrive sekrete tė dėnuara nga ligjet fetare. Megjithatė nė 1983 njė deklaratė e drejtuar atėherė nga Joseph Ratzinger (qė tashmė ėshtė bėrė papa Benedikti XVI) rithekson ndalimin e katolikėve pėr tu bashkuar me masonėrinė. Ajo deklaratė ėshtė aprovuar nė atė kohė nga Papa Gjon Pali i Dytė.

_________________
@ ALBANIAN DJ @
Shoqėria sekrete e Masonėve nė Shqipėri? Dj10
Vini DJ
Vini DJ
Super Moderator
Super Moderator

Male
Numri i postimeve : 146
Age : 40
Localisation : Fier,Shqiperi
Registration date : 16/01/2007

http://albanianmp3.tk

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi